1- داها شاهو دان شولّه یمز=   دیگه با شاه شلّه نمی خوره !    در مورد کسی بکار می برند که به یکباره وضع اقتصادیش  رشد کرده باشد .

2- قیزی اولان ، قیرمیزی تومان گیمئز =     کسی که دختر دارد ، شلوار قرمز نمی پوشد !   این مثل را به مادرانی می گفتند که سن وسالی از آنها گذشته ودختر دم بخت داشتند و شلوار قرمز یا رنگی می پوشیدند . در اصل این عمل را سبک و دور از شأن  زنی در آن سن می دانستند.

3- هارا ایشیقدی دیب پاجا =  کجا روشنه روزنه آخر.وقتی از کسی انتظار نمی رود کاری را انجام دهد این جمله را می گویند.

4- سن بیر ییب ایچمیش ،من بیر اورگی گچمیش.= تو یه آدم سیر و سر حال و من یه آدم گرسنه و بی حال. مانند  فارسی: بابا تو هم دلت خوشه ها

5- سورا دمییی آیو گلدی قورد گددی.= ترجمه :بعداً  نگی خرس آمد، گرگ رفت. این مثل  برای تاکید است، یعنی بعدا دبه در نیاوری .

6- گؤوندیگیم داغلارا ، قار دوشدو قار دوشدو.= به کوههایی که می بالیدم، برف اومد. یعنی: به کسانی که افتخار می کردم کاری برایم نکردند.

7- آج تووق یوخودا دارو گورر.= مرغ گرسنه خواب ارزن می بیند!. یعنی : خیال خام کردن،  مانند شتر در خواب بیند پنبه دانه/ گهی لپ ، لپ خورد ، گه دانه دانه !

8- یاقچو لو قا ، یامان نولوق. = عوض خوبی بدی کردن! وقتی به شخصی خوبی می کنند و او در عوض انتظار مورد نظر را برآورده نمی ساز ، این مثل را بکار می برند.

9-شیره دیمه گینن آقوز شیرین اولماز.=  با شیره، شیره  گفتن دهان شیرین نمی شود.

قصه های روستا

مقاله - لقمه حلال

ضرب المثل منطقه ساوه

، ,نمی ,یعنی ,مثل ,کسی ,دانه ,این مثل ,بکار می ,می برند ,شلوار قرمز ,یه آدم

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

kashancarpetmag 16374376 88231162 teflon خدمات تخصصی برق و کولر اسکانیا (رضوان) سـیـسـتـم بـازاریـابـی فــایــل neginkaviroe مجتبی دینی مهندسی فناوری اطلاعات hamrahmoshaver2020 مقاوم سازی تکنوپل