1- داها شاهو دان شولّه یمز=   دیگه با شاه شلّه نمی خوره !    در مورد کسی بکار می برند که به یکباره وضع اقتصادیش  رشد کرده باشد .

2- قیزی اولان ، قیرمیزی تومان گیمئز =     کسی که دختر دارد ، شلوار قرمز نمی پوشد !   این مثل را به مادرانی می گفتند که سن وسالی از آنها گذشته ودختر دم بخت داشتند و شلوار قرمز یا رنگی می پوشیدند . در اصل این عمل را سبک و دور از شأن  زنی در آن سن می دانستند.

3- هارا ایشیقدی دیب پاجا =  کجا روشنه روزنه آخر.وقتی از کسی انتظار نمی رود کاری را انجام دهد این جمله را می گویند.

4- سن بیر ییب ایچمیش ،من بیر اورگی گچمیش.= تو یه آدم سیر و سر حال و من یه آدم گرسنه و بی حال. مانند  فارسی: بابا تو هم دلت خوشه ها

5- سورا دمییی آیو گلدی قورد گددی.= ترجمه :بعداً  نگی خرس آمد، گرگ رفت. این مثل  برای تاکید است، یعنی بعدا دبه در نیاوری .

6- گؤوندیگیم داغلارا ، قار دوشدو قار دوشدو.= به کوههایی که می بالیدم، برف اومد. یعنی: به کسانی که افتخار می کردم کاری برایم نکردند.

7- آج تووق یوخودا دارو گورر.= مرغ گرسنه خواب ارزن می بیند!. یعنی : خیال خام کردن،  مانند شتر در خواب بیند پنبه دانه/ گهی لپ ، لپ خورد ، گه دانه دانه !

8- یاقچو لو قا ، یامان نولوق. = عوض خوبی بدی کردن! وقتی به شخصی خوبی می کنند و او در عوض انتظار مورد نظر را برآورده نمی ساز ، این مثل را بکار می برند.

9-شیره دیمه گینن آقوز شیرین اولماز.=  با شیره، شیره  گفتن دهان شیرین نمی شود.

قصه های روستا

مقاله - لقمه حلال

ضرب المثل منطقه ساوه

، ,نمی ,یعنی ,مثل ,کسی ,دانه ,این مثل ,بکار می ,می برند ,شلوار قرمز ,یه آدم

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

اخبار روز شهری شورای دانش آموزی دبیرستان نورایمان ایران درس mikhakchat فروشگاه اینترنتی قاصدک طلایی آرایش ابرو miremadi nosrat21 دلبرستان